Zvoničky a kapličky

Více než pouze jako ¨módní¨ záležitost je dnes vidět snaha a tendence o obnovu našich zvoniček a kaplí včetně renovace jejich systémů vyzvánění . Pro úplné zachování tradice je ideální ponechat původní - tedy ruční ovládání zvonku a pokud je v obci zajištěna ochotná obsluha  je problém vyřešen . Otázkou zůstává její dosažitelnost a operativnost ...

Při tradičním způsobu zvonění je zvoník schopen i několikrát denně rozhoupat zvon - neodbije však hodiny ( půlky,čtvrtky ) . Dalším problémem je zastupitelnost jinou povolanou osobou v případě jeho nepřítomnosti nebo nemoci .

Dnešní elektronické matiční hodiny jsou nejen schopny spouštět automaticky například lineární ( či jiné ) rozhoupávání zvonů nebo odbíjení hodin ale mohou být ovládány i na dálku jak ovládačem tak třeba i přes mobilní telefon .

Pro instalování všech těchto dnešních  vymožeností však musí být splněna základní a nejdůležitější podmínka : dobrý nebo alespoň uspokojivý stav celé zvonové soustavy včetně zvonice samotné ! Ani ta nejinteligentnější elektronika totiž nevyřeší problém ztrouchnivělých trámů a závěsů zvonů, vyběhaných ložiskových pouzder nebo čepů,opotřebovaných srdcí a vytlučených věnců ...   Je skoro pravidlem, že renovace zmíněných částí není zrovna položkou zanedbatelnou a je nutné ji zahrnout do rozpočtu .

Koupelny, dlažby, obklady, Beltonette Havířov | Distribuce obalů z papíru, lepenky a voštinových desek | didaktické a dřevěné hračky | Plastové figuríny