zvonotec-slogan

      Sans titre

Toto srdce s čočkovitým úderovým místem je z hlediska zvukového dojmu jedno z nejlepších.

 

SRDCE ZVONU

Zvony mívají svá vlastní jména, mají svůj hlas a taky srdce. Říká se, že mají i duši. Zkrátka - lidé si své zvony "polidštili" . A  jistě i proto dali nejdůležitější části zvonu název srdce : mělo by tlouci v pravidelných intervalech a bez něj je zvon bez života ...  Je sice pravda, že jej lze rozeznít například údery kladiva při odbijení hodin nebo při zvonohře, ale tím nejkrásnějším a nejpřirozenějším hlasem k nám promluví při jeho rozhoupání - zvon brázdí vzduch a při každém úderu jeho srdce se daleko do okolí rozezní jeho tón . 

Jakožto nejdůležitější "orgán" musí však srdce splňovat některé podmínky : nelze jej vyrobit z jakéhokoliv materiálu (nadměrně tvrdý nebo měký), jeho váha musí odpovídat určitému poměru k váze zvonu, úderová pěst musí mít průměr k danému typu žebra ( profilu ) a hlavně zavěšeni srdce by mělo usměrňovat jeho pohyb v přímém směru bez opisování "osmičky". Pokud nejsou dodrženy tyto podmímky je místo úderu na věnci zvonu (impakt) nadměrně namáháno : srdce buďto tančí a opotřebovává věnec v širším rozpětí nebo doslova vytluče díru podud je příliš tvrdé. Vlivem zanedbané údržby dochází velmi často k posunutí úderového místa a k následnému prasknutí nejen kolem věnce ale i směrem ke koruně a tím i znehodnocení zvonu .

V praxi se tyto zásady buď nedodržují nebo se o nich vůbec neví ...

Různé tvary sdrcí a jejich zavěšení 

( klikněte pro zvětšení obrázků s texty )                      
Kožený závěs bez jištění
Železo na železo
Srdce s protizávažím
Kožený "opasek"
Možná 17.stoleti ...
...ještě pár úderů ...
Pravá kůže
Hruška ...
Je libo lesklé nebo mat ?
Na první pohled pro tento zvon velmi lehké !

      Způsob uchycení hraje velmi důležitou roli - závisí na něm nejen kvalita vyzvánění ale především opotřebování jak věnce zvonu tak i samotného srdce . Nejlepšich výsledků se dosahuje použitím kožených závěsů zpevněných ocelovou pojistnou konzolou, která slouží zároveň i při usměrňování pohybu srdce. Na obrázku č.1 vlevo nahoře si můžete všimnout zavěšeni koženým páskem, který je bohužel již vytahán a tak dovolí srdci aby "tančilo" a tlouklo do zvonu i po celé své délce. Je nutno podotknout, že tento způsob zavěšení je ke zvonu velmi citlivý - ovšem za předpokladu, že pásek není příliš dlouhý nebo opotřebený.

Koupelny, dlažby, obklady, Beltonette Havířov | Distribuce obalů z papíru, lepenky a voštinových desek | didaktické a dřevěné hračky | Plastové figuríny